Facebook İçin En İyi Paylaşım Saatleri

facebook-icin-en-iyi-paylasim-saatleri-02

Facebook İçin En İyi Paylaşım Saatleri hakkında nasıl bilgi alabilirim? Facebook üzerinden paylaşılan bir gönderinin daha fazla kişiye erişmesi ve daha çok görüntülenmesini sağlamak için tam olarak ne zaman paylaşım yapmak gereklidir? Peki ya en çok beğeni alabileceğimiz, etkileşimin yüksek olduğu haftanın en iyi günü hangisi? Ya da en çok yorum alabilmek için en verimli paylaşım saatleri ne zamandır ?

Bu soruların cevabına erişmek için öncelikle 2023 senesinin en verimli ve en iyi paylaşım saatlerini dikkate almak gerekir. Çünkü bir Facebook gönderisinin daha fazla kişiye erişmesi, daha çok beğeni ve yorum alması için doğru hedef kitleye, doğru zamanda paylaşım yaparak etkileşimi arttırmaya yönelik sosyal medya stratejileri geliştirebiliriz.

Facebook’da paylaşım yaparken tercih etmeniz gereken gün ve saat dilimlerini kullanmak, gönderilerinizden alacağınız verimi arttıracaktır. Bunun yanısıra elbette tüm işletmelerin sektörü, hizmet alanı ve hedeflediği kitleler farklıdır. Bu sebeple kendi takipçi kitleniz için biraz daha derin araştırmalar yaparak, paylaşım zamanlamaları ile ilgili verimi arttıracak ince ayarlamalar yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda Facebook üzerinden gönderi paylaşmak için en iyi zaman dilimlerini hesaplamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

2023 yılı Facebook paylaşımları için en verimli günler ve en iyi paylaşım saatleri

Senelerdir belirli aralıklarla güncellenen sosyal medya raporlamalarının sonuçlarına göre en verimli saatler ile ilgili bir takım genellemeler yapmak oldukça doğru sonuçlar vermekte. Sosyal medya kanallarının kullanım oranlarını gösteren milyonlarca gönderinin analiz sonuçlarına bakıldığında, hafta içi ve hafta sonu paylaşımlarınızdan daha verimli sonuçlar elde etmek için aşağıdaki saat dilimlerini tercih etmekte fayda var.

facebook-icin-en-iyi-paylasim-saatleri-01

Facebook İçin En İyi Paylaşım Saatleri Zaman Aralığı

Hafta içi: Pazartesi’den Cuma gününe kadar

  • 08:00 – 10:00 (Sabah işe gidiş saatleri)
  • 12:00 – 14:00 (Öğle arası saatleri)
  • 03:00 – 04:00 (Gece geç saatler)

Hafta içi günlerde sabah işe gidip gelirken kullanıcıların çoğunun çevrimiçi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğle yemeği saatleri ve gece geç saatler de Facebook etkinliğinin en yoğun olduğu zamanlardır. Bu bilgiler genellikle küresel bir hedef kitleye yönelik paylaşımlar yapan firma ve işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

Hafta sonu: Cumartesi ve Pazar günleri

  • 08:00 – 09:00 (Sabah saatleri)
  • 11:00 – 12:00 (Öğlen saatleri)

Hafta sonunda genellikle sabah saatlerinde Facebook kullanıcılarının daha aktif olduğu gözlemlenir. Arkadaşlar ve aile ile brunchlar veya akşamdan kalma yorgun kullanıcıların sabahın geç saatlerine kadar telefonları ile vakit geçirmeyi sevdikleri iyi bilinen bir gerçektir. Ancak Facebook platformunda hafta sonu öğleden itibaren ki saatlerde pek fazla etkileşim olmadığını da önemle belirtmek gerekir.

Pek çok kişinin Cuma ve Cumartesi geceleri dışarıda sosyalleştiği için, bu günlerde daha az etkileşimde bulunduğunu da hesaba katmak yerinde olacaktır. Bu nedenle hedeflediğiniz kitleye bağlı olarak, Facebook üzerinden özellikle Cuma günleri akşam saatlerinden itibaren gönderi paylaşmaktan kaçınmanız yerinde olacaktır.

Pazar günleri de genel olarak Facebook etkileşiminin oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu sebeple içerik gönderilerinizi planlarken, hafta sonundan çok hafta içi günleri önceliklendirmek daha faydalı neticeler verecektir.

Facebook’da kendi hedef kitlenize yönelik en iyi gün ve saatleri bulmak

Yukarıda belirtilen genel bilgilerin yanısıra, kendi hedef kitleniz için en iyi zaman dilimlerini saptamak için farklı gönderi zamanlarını denemekle işe başlayabilirsiniz. Kendi hedef kitleniz ile gönderiler paylaşmak için en iyi zaman dilimini ararken yukarıda belirtilen genellemelerin yanısıra, hafta içi veya hafta sonu günlerin birbirinden farkını da hesaba katmak gereklidir. Aşağıdaki güncel Facebook etkileşim haritasının da net bir şekilde ortaya koyduğu üzere, Facebook’tan en çok verim alabileceğiniz hafta içi günler Salı, Çarşamba ve Cuma günleridir.

Facebook’da paylaşım yaparken en iyi zamanı bilmenin önemi

Facebook üzerinden az ama öz paylaşımlar yaparak, tüm gönderilerinden maksimum verimi almayı kim istemez ki? Bunu başarabilmek için öncelikle gündemi çok iyi takip etmek, hedef kitleyi verilere dayanan pek çok farklı açıdan analiz edebilmek ve elbette son olarak Facebook’un algoritmasının mantığını iyi kavramış olmak gerekiyor. Ancak bahsettiğimiz bütün bu önemli noktaların zaman içerisinde sürekli olarak değişkenlik gösterdiğini de belirtmekte fayda var. Örneğin bu seneki Facebook algoritması, geçen seneden farklı özelliklere odaklanmakta. Veya hedef kitlenizin genel alışkanlıkları geçen seneye göre çok daha farklı bir hal almış olabilir. Bu yüzden etkileşimin en yüksek olduğu, en güncel zaman dilimlerini saptayabilmek için gönderilerimizin geri dönüşlerini gösteren analiz ve raporları düzenli olarak incelemek günümüzde artık bir mecburiyet halini aldı. Bir kitlenin demografik özelliklerine, konumuna ve alışkanlıklarına göre sosyal medya kanalları üzerindeki davranışları da değişkenlik göstermekte. Bu noktada olan biteni daha iyi anlayıp analiz edebilmek adına, Facebook algoritması hakkında biraz bilgi sahibi olmanın da fayda sağlayacağını belirtmek gerekiyor.