Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO çalışmaları ile markanızın dijital platformlarda ön sıralarda çıkmasını hedefliyoruz ve doğru strateji ile potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu-01
SEO-01

SEO Ne Demek!

Arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biri olan İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu, tam olarak sattığınız ürün veya hizmetlerinizi arayan kullanıcıların sizi arama sonuçlarında organik yoldan kolayca bulmasını sağlayan bir hizmettir.

Türkçe’de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak anılan, sitenizin arama motorları için sıralama kriterlerine göre tanımlanması, internette içerik arayan kullanıcıların en alakalı ve doğru bilgileri bulmasını anlamına gelir.

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve kullanıcı trafiğinin artması, arama motoru optimizasyonu için olmazsa olmazlardandır.

Sosyal platformların algoritmaları gereği organik olarak paylaştığınız içeriklerin yayılımı kısıtlı kalır. Hesaplarınızı takip eden kullanıcıların küçük bir yüzdesi paylaştığınız içeriklerden haberdar olur. Bu kitleyi genişletmek için Mois’in tecrübesinden faydalanarak sosyal medya kanallarını etkili bir biçimde dijital pazarlama stratejinize dahil edebilirsiniz.

SEO-01

SEO Neden Önemlidir?

Günümüzün iş dünyasında rakiplerden farklılaşmak, rekabet avantajına sahip olmak, ürün ve hizmetleri iyi şekilde tanıtmak için detaylı bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. SEO tam da bu noktada hedef ve amaçları doğru belirlenmiş bir dijital pazarlama stratejisinin temel bileşeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle web sitenizde yapılandıracağınız Arama motoru ayarları sayesinde SERP (Search Engine Results Page) sıralamalarınızı geliştirmeye başlıyorsunuz. Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) sıralamalarınız geliştikçe de dijital ortamdaki görünürlüğünüz artmaktadır. Arama motorları ve web ağındaki görünürlüğünüzün artması ise organik trafiğinizin de benzer doğrultuda artacağı anlamına gelmektedir.

Organik trafiğiniz arttıkça daha fazla kullanıcıyı web sitenize çekebilir, şirketinizin değeri artırabilir ve ekonomik hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sıralama kazanmak istediğiniz ilgili anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirilen SEO analiz çalışmaları ise, web sitenizde yapmanız gereken iyileştirmeler hakkında yol haritası çıkarmaktadır.

SEO Haritası SEO Sürecinde Neler Yapıyoruz

Anahtar Kelime Araştırması

SEO sürecinin ilk aşaması olan kelime analizi, sürdürmekte olduğunuz iş kolunda, bulunduğunuz sektörde aranma potansiyeli yüksek anahtar kelimelerin tespit edilmesini sağlıyor. Web sitenizin organik trafiğini artıracak anahtar kelimeler belirlenirken farkı araçlar ve metrikler kullanılıyor.

Rakip Analizi

Kelime analizi aşamasında saptadığınız anahtar kelimeler özelinde, rakiplerinizin ne durumda olduğunu gösteren rakip analizi, yol haritanızı oluşturmaya katkıda bulunuyor. Rakip analizi ile sektördeki diğer paydaşların anahtar kelime yoğunluklarını, trafiklerini, stratejilerini ve backlinklerini mercek altına alıyorsunuz.

Site Analizi

Web sitenizin daha önce belirlenmiş olan anahtar kelimelere uygun olup olmadığı bu aşamada analiz ediliyor. Tüm içerik sayfalarınızın kontrol edildiği süreçte H etiketleri (H1, H2, H3 vs.), başlıklar, açıklamalar ve mobil uyumluluk göz önünde bulunduruluyor. Site analizinde de Screaming Frog, Semrush, Ahrefs benzeri SEO araçları tercih ediliyor.

Kategori Ağacı Çalışması

Anahtar kelime araştırması sonucunda kullanıcı niyeti göz önüne alınarak kategori ağacında hatalar veya eksikler var ise bunlar düzenlenir. Kategori ağacı yapısı detaylı ve istediğimiz anahtar kelimelere odaklı bir hale getirilir.

Teknik SEO

Teknik SEO aşaması SEO açısından çok önemlidir. Teknik SEO’da tarama problemleri, site hızı optimizasyonları, durum kodu hataları, tarama bütçesinin optimize edilmesi, sitemap (site haritası) ve robots.txt dosyasının optimize edilmesi, canonical URL kontrolleri, yapılandırılmış veriler gibi konular incelenir ve hatalar giderilir.

On Page SEO

Web sitesinin arayüzü, başlık etiketlerinin düzenlenmesi ve sitede kalma süresini artırma çalışmaları gibi iş kalemleri site içi optimizasyonun temelini oluşturuyor. SEO sürecinin yapı taşı konumundaki site içi optimizasyon, arama motorlarından gelen internet kullanıcısının aradığı içeriği bulmasını sağlıyor. On Page SEO’da meta etiketlerinin ve H etiketlerinin düzenlenmesi, içerik kontrolü ve içerik hizmeti, iç linkleme yapısı, crawl depth iyileştirmeleri, URL yapılarının kontrolü gibi maddeler ele alınır.

Yerel SEO

Harita küçük ya da büyük fark etmeksiniz tüm işletmelerin dijital izinin artmasına ve buna bağlı olarak daha fazla kullanıcıya ulaşılmasını sağlayan en önemli araçtır.

Google Harita Kaydı
Yandex Harita Kaydı

Sem (Arama Motoru Pazarlama)

SEM, sunduğunuz ürünleri ya da hizmeti arama motorlarında arayan, sizi tanıyan ya da henüz tanışmadığınız müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz bir dijital pazarlama metodudur. SEM, bir bakıma SEO niteliği taşıyan tüm içeriklerinizi pazarlama yöntemidir. Özgün ve kaliteli içeriklerin belirlenen kişilere, belirlenen zamanlarda ulaşmasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular Sorularınıza Cevap Verelim

SEO çalışmalarında ihtiyaca göre birçok ücretli/ücretsiz araç kullanmaktayız. Bu araçlardan bazıları: Ahrefs, Semrush, Screaming Frog SEO Spider, Moz, Majestic, Search Metrics, Keywordtool.io, GTMetrix.

SEO çalışmalarının başarısı, yalnızca birlikte çalışılan SEO ajanslarının performansı ile ölçülmemelidir. SEO ajansımızın yükümlülüğü mevcuttaki problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğini paylaşmak ve rakip analizi doğrultusunda bir strateji oluşturmaktır. SEO danışmanınızın teknik anlamda değişiklikleri yapmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Danışmanınız teknik sorunların nasıl çözüleceğini belirterek markanın yapması gerekenleri belirginleştirir ve markanın teknik ekibi bu anlamda ne kadar hızlı aksiyon alırsa o kadar hızlı başarıya ulaşılır. SEO çalışmalarınızı yürüten ajansınız sektörünüzdeki potansiyeli görerek hedefiniz olan trafik için sizinle bilgi paylaşabilir ancak başarı garantisi vermesi sağlıklı olmayacaktır.

Web sitesine tek başına SEO çalışması yapılması istediğimiz ölçüde başarıyı ne yazık ki getirmiyor. SEO’nun dijitalin tüm kanallarıyla beslenmesi gerekmektedir.

Yoğun rekabet ortamında markanızı görünür kılmak adına web sitesi zorunlu bir ihtiyaçtır. İyi tasarlanmış bir web sitesi ile ürün ve hizmetlerinizi daha iyi tanıtabilir, gelirinizi artırabilirsiniz. SEO uyumlu web sitesi tasarlayarak potansiyel müşterilerinizin sizi daha kolay bulmasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizde yer alan özgün içerikler ile marka algınızı güçlendirebilir; konum, iletişim bilgileri, hizmetleriniz gibi temel bilgileri müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Web sitenizi bir e-ticaret kanalı olarak konumlandırabilir, gelişmiş hedefleme seçenekleri ve pazarlama otomasyonu ile dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. Kullanıcı datasının öneminin giderek arttığı dijital çağda size ait bir kanaldan KVKK onaylarını alarak kullanıcı datası toplayabilirsiniz. Bu datayı alanında uzman ekiplerle değerlendirerek pazarlama iletişimine entegre edebilirsiniz.

SEO yapma işi özverili bir takım çalışması ile ortaya çıkabilecek bir süreci işaret ediyor. Birinci adımda danışmanlık hizmeti aldığınız firmayla birlikte web sitenizi geliştirmek amaçlı hedefler bütünü belirlemelisiniz. Daha sonra belirlediğiniz hedeflerle örtüşen, detaylıca düşünülmüş bir SEO planına ihtiyacınız doğuyor. Doğru SEO plan ve stratejilerini oluşturmak önemli. Doğru SEO planını oluşturamadığınız takdirde ise hedeflerinize ulaşamayabilir ve önemli maddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları on-page SEO ve off-page SEO olmak üzere iki ana grupta ele alınıyor. On-page SEO, web sitesinin kurulum aşamasında tercih edilen altyapıdan sistem eklentilerine varana kadar birçok farklı unsuru içeriyor. Off-page SEO da (site dışı SEO) şirketinizin görünürlüğünü artırmak gayesiyle yapılacak SEO backlink, sosyal medya ve PR çalışmalarını kapsıyor.

Her iki SEO çalışmasında da sürdürülebilir gelişim ilkelerini destekleyen yönergeleri daima takip etmeniz gerekiyor. Örneğin web sitenizde özgün içerikler bulunması, internet deneyimini bir adım öteye taşımanız ve kullanıcı odaklı temel inşa etmeniz açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan danışmanlık hizmeti almadan önce işleyişe daha iyi hakim olmanız için SEO temelleri üzerine araştırma yapmanız da faydalı olabilir.

SEO ya da SEM tercihinizin cevabı sitenizin hitap ettiği sektöre, hedef kitlenize, sektördeki konumunuza, belirlediğiniz KPI’lara ve bütçenize göre farklılık gösterir. SEO çalışması yaptığınızda uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla ROI (Return On Investment) oranı daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece ücret ödediğiniz kadar başarı sağlayabilirsiniz. Bizim önerimiz, sitenizin ihtiyaçlarına göre bir rota belirleyerek SEM çalışmaları ile de belli aralıklarda destek vermeniz olacaktır.

İlk önce sizin taleplerinizi dinliyoruz. Daha sonra sitedeki hatalara, site büyüklüğüne ve araç maliyetlerine göre bir teklif dosyası hazırlıyoruz.

Evet. Sitenizi araçlardan detaylı bir şekilde taratıp hataları size raporluyoruz. Bu tek seferlik çalışma fiyatı ise yine site büyüklüğüne göre değişiyor. Detayları SEO Analizi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Raporlamalar hem çalışmaya başlamadan önce sitenizin durumu görmek için hem de her ay sonunda ay içerisinde hangi işlemleri uyguladığımızı, gelecek ay nelerde yapacağımız ve ay içerisindeki sitenizin trafik verilerini paylaşmaktayız.

Dahil olma durumu tamamıyla projenin hizmet kapsamına bağlıdır. Yönettiğimiz projelerde genellikle SEO’ya katkısı olacağı için sitelerin blogları için içerik üretimi gerçekleştiriyoruz.

Teknik SEO’nun bir alt bileşeni olan site hızı, Google’ın algoritmasının kullanıcı deneyimi üzerine oluşturduğu için sitelerin hızlı açılması önemli bir SEO faktörü olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca site hızı Google’ın onayladığınız bir faktördür.

Site dışı optimizasyon çalışmaları için kullanılan backlink, bir web sitesinin başka bir siteye verdiği linke verilen isimdir. Türkçesi geri bağlantılar olarak bilinmektedir.

Mois Agency alanında uzman SEO ekibi ile sizlere SEO hizmeti vermektedir. Size özel atanan hesap uzmanı ile yeni başarı hikayeleri yazabilirsiniz. SEO ile markanızın daha üst sıralarda yer almasını, organik trafiğinizi artmasını sağlar.